#9672
uzun süre aliexpress sitesinden yurtdışı alışverişlerimi yaptım ve bu zamana kadar yukarıda allah var hiç sorun yaşamadım. taa ki gearbest diye bir firmanın ismini duyana kadar. birçok çeşitli ürün gözüme takılsa da aklımda acaba güvenli mi diye sordum. neticede yurtdışından gelecek aliexpress'te sorun yaşamadım ama yeni firma ne olduğunu bilemiyorum. yorumlarda iyi şeyler yazılmış olsa da burası türkiye ne olacağı belli olmaz. sepete birçok ürün koydum ama deneme amaçlı olarak 18.09.2018 tarihinde bir ürün aldım.

yaklaşık 30-40 gün teslim süresi verilse de tahmini teslimat süresi 17.11.2018 bu kadar uzun olabilir mi diye düşündüm. neyse tabi el mahkum bekledim. verilen takip numarası ile kontrol ettiğimde ürün türkiye gümrüğüne girdiği bildirimi oluşturulmuş. genelde yurtdışı kargo teslimlerini ptt yapar bu zaman kadar böyle oldu teslimatınu beklemeye başladım fakat süre uzadıkça artık durum daha da vahim hale gelmesinden dolayı gearbest müşteri hizmetlerine bildirim oluşturdum. kendileri beklemeye devam etmemi eğer imkan varsa gümrüğü kontrol edilmesi yönünde bilgilendirme yaptı. tabi buna istinaden ptt kargo personeli ile tesadüfen karşılaştım ve durumu kendisine de aktardım istanbul yurtdışı kargo işleme merkezini aramam tavsiyesinde bulundu. numarayı buldum çağrı merkezini aradım. verilen kargo takip numarasını paylaştığımda kargo numarası takip edilmeyen bir takip kodu olduğundan sistemlere kayıt edilmiyor bu yüzde kargonuz hakkında bilgi veremeyeceklerini iletti peki isimden bulamaz mısınız diye sordum aynı durum olduğunu kargo ile ilgili bilgi kaydı yapılmadığı bilgisini verdi.

tabi herşeyi gearbest müşteri hizmetlerine aktardım bana verilen cevap mutlaka kargo bir yerde size yakın kargo şubelerine veya dağıtıcılarına sorun. mutlaka size teslim yapılacak. çok saçma şey gördüm ama bu kadar saçma şey görmedim. zaten esas sıkıntı takip edilemeyen bir kargo numarası verilmesi. ikincisi böyle bir cevap nasıl olabilir türkiye büyük ülke istanbul büyükşehir yani kargo numarasını geçtim isimle bile sorgulama yapılamazken ben bu kargoyu nasıl bulabilirim.? keza peşinden bu kadar koşacaksam neden kargo sistemi var ? verilen cevaba aynı bu şekilde geri dönüş yaptım.

kendileri de bana iki çözüm önerisi sundu :
--- spoiler ---

1-gearbest cüzdanınıza mağaza kredisi olarak kısmi para iadesi cüzdanınıza iyi niyet göstergesi olarak 3.61 usd iade edebiliriz ve size ödül olarak ekstra puanlar verebiliriz. (her 1$ için 1 puan alırsınız, örneğin 3$ için 3 puan kazanırsınız).gelecekteki ürünlerinizi satın almak için hem cüzdanınızı ve hem de puanlarınızı kullanabilirsiniz.
2) orijinal ödeme hesabınıza kısmi para iadesi bu durumda, orijinal ödeme hesabınıza 3.61 usd para iadesi yapabiliriz. -kredi kartı hesapları için işlemin hesaba yansıması 7-14 iş gününü bulabilir. bu süre kartınızın bağlı olduğu bankaya bağlıdır.

--- spoiler ---

ulaşmayan kargolar için nakliye sigortası diye bişey yapmışlar eğer ulaşmazsa paranızın tamamnı iade ediyorlar. eğer alınmazsa paranızın 3 te 1 ini veriyorlar. yani ben ürünü 47 tl'ye satın aldım bana iade edecekleri tutar 3,61 usd yaklaşık 19 tl civarı. bu arada nakliye sigorta bedeli 6 tl civarında ( tabi ürünün tutarına göre değişiklik gösterebilir. ) aliexpress'te böyle bişey zaten yok. üstelik zamanında aldığım 47 tl'lik ürün şuan 38 tl. ürün hem ucuzladı ayrı bir zarara girdim hem kargo gelmedi ayrı bir zarar hem de nakliye bedeli ödemediğimden bana 19 tl kısmi iade ile daha da zarara girdim.

anladım ki gearbest ile kesinlikle alışveriş yapmam yaptırmam da sikayetvar sitesine baktığınızda zaten bununla ilgili bir sürü şikayetler oluşturulmuş. eğer sizde buradan alışveriş yapacak olursanız ulaştırma konusu büyük problem gözardı etmeyin derim.
galeri (1) pedobear
galeri (1) eklem yüzüğü
video (1) hatred