#2755
"yalnız kalıtımla elde edilen ve hiç sarsılmayan domuz sağlamlığı, ham ve habersiz bir memnunluk demektir. bir isteği yoktur, bir sorusu yoktur onun, bu yüzdendir ki sapasağlam kişilerde psikoloji yoktur. bilginin her türü ıstıraptan gelir, 'acı' hep nedenleri sorar, oysa tat, duraklamak ve geriye bakmak eğilimindedir."..

( stefan zweig - kendileri ile savaşanlar: kleist, nietzsche, hölderlin)
#2763
rabbinden sana vahyedilene uy / kuranı kerim
#3719
üniversite yaşamı yumuşak ve gerçeklerden uzaktı.dışarda,gerçek dünyada seni nelerin beklediğinden söz etmiyorlardı.beynini teorilerle dolduruyor,kaldırımın ne kadar sert olduğunu söylemiyorlardı.üniversite tahsili insanı sonsuza dek mahvedebilirdi. (bkz: ekmek arası)(bkz: charles bukowski)
#3723
"'bilinçleninceye kadar asla başkaldıramayacaklar, ama başkaldırmadıkça da bilinçlenemezler."

(bkz: 1984)
#3730
sen aklıma düştükçe içim nasıl izdiham, terkedilmiş bir evin ilk günü kadar ağır

(bkz: izdiham)
#3848
iktisata giriş 1 önsöz

(bkz: ihtiyaçlar sınırsızdır)
#7942
“ne gördüğümüzü söylememiz boşunadır; çünkü, gördüğümüz şey söylediğimizin içine hiçbir zaman tam olarak yerleşmiş değildir. anlam, görüntülerden kelimelere geçerken neredeyse kaybolur.”

(michel foucault, kelimeler ve şeyler)
#8227
ömrümün en güzel zamanlarıymış, bilmiyordum. (bkz: masumiyet müzesi )
#8397
"karışık bir odada yaşanmışlık vardir ben düzeni severdim.al işte.."
chel 28.10.2017 14:24
(+0) (-0) (0)
 
#8547
sevgili portuga'm, sevgisiz hayatın hiçbir anlamı yok

(bkz: şeker portakalı)
#8569
''olmamasına razıyım. oluyormuş gibi olmasın yeter.''
(bkz: franz kafka)
#8581
adalet dilenmekle ve başkalarına kendini acındırmakla ulus işleri, devlet işleri gorülemez; ulusun ve devletin onuru ve bağımsızlığı güven altına alınamaz.

(bkz: nutuk)
(bkz: mustafa kemal atatürk)
#8582
tam bağımsızlık demek, elbette siyaset, maliye, ekonomi, adalet, askerlik, kültür gibi her alanda tam bağımsızlık ve özgürlük demektir. bu saydıklarımın herhangi birinde bağımsızlıktan yoksunluk, ulus ve yurdun gerçek anlamıyla bütün bağımsızlığından yoksunluğu demektir.

(bkz: nutuk)
(bkz: mustafa kemal atatürk)
#8602
tüm idealistler, hizmet ettikleri davaların her şeyden önce dünyanın tüm öteki davalarından üstün olduğunu düşünürler. kendi davalarının biraz olsun başarılı olması için, bu davanın tüm öteki insan girişimlerine gerekli olan aynı pis kokulu gübreye açıkca ihtiyacı olduğuna inanmak da istemezler.

friedrich nietzsche
#8614
mesela neden senin odanda duran, sen sandalyende ya da çalışma masanda otururken, uzanırken, ya da uyurken (iyi uykular diliyorum!), seni bütünüyle gören mutlu bir dolap değilim? neden değilim?

franz kafka - milena'ya mektuplar
#8643
ayağa kalk robin başarabilirsin. şuan ölmemelisin.
galeri (1) eklem yüzüğü
galeri (1) elif kaya