#537
herkesin tanıdığını iddia ettiği lakin az bir kitlenin gerçekten anlayabildiği türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu, ilk cumhurbaşkanı.
#1589
şu anda türkiye'de çoğu kişinin fikirlerini anlamadığı tarihi kişiliktir.
#1608
"beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir"
#2218
malum kitlenin din adamlarını astı diye sevmediği, fakat benim canı gönülden saygı duyduğum, izinden gitmeye çalıştığım adam. adam gibi adam hem de.
#2258
cehaletin üstüne güneş gibi doğan deha.
#2259
atatürk'ün din adamlarını asma sebebini merak edenler şimdi ne istediklerine bakabilirler . aynı kişiler şuan fetöcüleri asmak istiyor
#2268
#2259 sonuna kadar haklı
#3142
türkiye cumhuriyet'inin ilk cumhurbaşkanı ve atam'dır. kendisini saygı ve özlemle anıyoruz.
#3301
atam seni anlatmaya entryler yetmez

mustafa kemal atatürk
(bkz: dünyanın en büyük adamı)
#3308
kurduğu ülkede olanları gördükçe mezarında ters dönmüş, kemikleri sızlayan büyük önder
#6622
atamızın boyu 1.74, kilosu ise 75 civarıydı. 42 numara ayakkabı giyiyordu. ayakkabıları genelde siyah rugan dı. atatürk’ün de tc kimlik numası: 10000000146. aslında bu, birinci sıradaki tc kimlik numarası. sondaki 46, güvenlik amacıyla, sistem tarafından otomatik konulmuş. atartürk’ün en sevdiği yemek, etsiz kuru fasulye ile pilavdı. kahveyi de çok seviyordu. günde 10-15 fincan türk kahvesi içiyordu. atatürk’ün tüm gömlekleri beyazdı. takım elbiselerinin modelini kendisi çiziyordu. lacivert rengi sevmezdi. bu nedenle gardolabında laciverte yer yoktu. atatürk'ün “foks” adında bir köpeği vardı. atamız foks’u yalova kaplıcalarına gittiği bir gün, seyyar bir fotoğrafçıdan 50 liraya satın almış. foks öldükten sonra doldurulup mumyalanmış. halen de "atatürk ve kurtuluş savaşı müzesi"nde sergileniyor. atatürk spor yapmayı çok severdi. düzenli ata binerdi, yüzerdi ve bilardo oynardı. mustafa kemal, çok kitap okuyan biriydi. yüzlerce kitabı vardı. ancak en sevdiği kitap, reşat nuri güntekin’in çalıkuşu adlı romanıydı. öyle ki, kitabı sürekli yanında taşırdı ve zaman zaman rastgele bir sayfa açıp okurdu. atamız 44 sayfalık bir geometri kitabı yazdı. bugün kullandığımız üçgen, dörtgen, çap, artı, eksi, bölü, oran gibi türkçe kelimeleri atatürk buldu. atatürk’ün bu kitap dışında 13 kitabı daha var. mustafa kemal; medeni bilgiler, karlsbad hatıraları, bölüğün muharebe eğitimi gibi hem askeri hem de toplumsal konularda kitaplar yazdı. atatürk isminde bir çiçek vardı. rivayete göre, atamız çok seviyor diye bu ismi koymuşlar. bir başka iddiaya göre ise meksika kökenli çiçeği türkiye’de yetiştiren bitkibilimciler çiçeğe atatürk ismini verdi. mustafa kemal atatürk, son söz olarak, “aleykümselam” dedi. anlatılanlara göre, atatürk, doktoruna dikkatle baktı ve “aleykümselam” dedi. ardından girdiği komada 30 saat kaldı. 10 kasım günü ise maalesef hayatını kaybetti. sevgi,saygı ve minnetle anıyoruz..
-alıntıdır-
#8583
ne ironiktir ki, uzaklarda, hatta denizaşırı ülkelerde bile heykelleri, büstleri bulunan, hayatı bir çok okulda tarih derslerinde anlatılan mareşal.

sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.
galeri (1) ilber ortaylı