hayrikirsan hayrikirsan birinci kuşak yazar / 21 haziran 2017, çarşamba 17:10
49 entry 34 başlık 0 takip eden 0 takip edilen
#8658
kuryeler kendi içinde yaya kurye, moto kurye gibi alt dallara ayrılır. moto kurye de onlardan biridir.

https://motokurye.com.tr/tr adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.
#8587
markaların kendilerini dijital ortamda internet siteleri aracılığıyla pazarlamak ve hizmetlerini daha da geniş kitlelere duyurmak için, marka bilinci açısından yaptıkları tasarım işlerinin tümüdür web tasarım.
#8537
kafanızda video ekranlar yapma fikri varsa başvuracağınız ilk panel çeşididir rgb led paneller.

daha detaylı bilgi veya satın almak istiyorsanız https://msreklam.com/uk/rgb-panel/ adresine göz atabilirsiniz.
#8536
koduna göre farklı şeyler kazanabileceğiniz kodlardır. bunun dışında cüzdan kodları vardır, o da bir ödeme yöntemi olarak kullanılmaktadır.

ücretsiz steam kodu nereden bulabilirim diyenler oluyor, ben aşağıdaki adresi kullanıyorum ara ara paylaşıyorlar.

https://thatsgamebro.com/bedava-steam-kodlari/
#8062
insanların proje oluşturmada, projenin her türlü aşamalarında hizmet aldığı ajanslar.

http://morinek.com hizmet alabileceğiniz güzel bir ajanstır.
#8061
günümüzde bir yerden bir yere gitmek için en çok kullanılan araç.

ayrıca ilan sitelerinde de en çok ilanına denk geldiğimiz maddedir kendisi.

araba alım satım ilanlarını incelemek için: https://sahibimolurmusun.com/Kategori/Otomobil-54
#7966
proxy, internete erişim sırasında kullanılan bir ara sunucudur. örneğin bir ağ sayfasına erişim sırasında doğrudan bağlantı yerine: tarayıcı vekil sunucuya bağlanır ve hangi sayfayı istediğini söyler. vekil sunucu gerekiyorsa o sayfaya bağlanır ve içeriği alır.

proxy satın almak için http://proxysatinal.com u ziyaret edebilirsiniz.
#7956
erkeklerin takmakta zorlandığı, özellikle iş görüşmelerine giderken takılmasında sürekli telaş yaşanan bir aksesuar.

en güzel kravatları satın almak için http://birdunyakravat.com ziyaret edebilirsiniz.
#7954
1. şansımı seveyim
vizyona girecek filmler listemizin ilk sırasında yönetmenlik koltuğunda ender mıhlar’ın oturduğu listemizdeki tek türk film olan “şansımı seveyim” bu hafta vizyonda bulunuyor. filmin başrolleri ise cem gelinoğlu, zeynep tuğçe bayat, gökhan kıraç, metin yıldız ve ümit yesin tarafından oynayacak. senaryo kısmını ise ünlü dizi ve film yazarı daha önce ismini kiraz mevsimi dizisinde ve oflu hoca’nın şifresi filminde gördüğümüz ferhat ergün kaleme alıyor!

ferhat ergün’ün kaleme aldığı “şansımı seveyim” komedi filmi vizyona girecek filmler listemizin 1. sırasında yer alıyor. konusu ise çok ilginç. her bulunduğu çevreye şanssızlık yağdıran bir adamın senelerinin geçtiği büyüdüğü mahalleye geri dönmesini anlatan bu türk filmi bu hafta vizyonda!

2. şanslı logan
bu hafta vizyona girecek filmler listesinde 2. sırada yer alan oyuncu kadrosunda daniel craig’in de bulunduğu şanslı logan filminin yönetmen koltuğunda ise steven soderbergh oturuyor. film kuzey carolina’da “nascar” yarışları yapılırken 2 kardeşin bir soygun gerçekleştirmesini ve yüklü bir paraya oturmasını konu alıyor.

görüntü yönetmenliğini steven soderbergh’in yaptığı bu filmde oyuncu kadrosu daniel craig ile bitmiyor ve adam driver, channing tatum, riley keough, sebastian stan, katherine waterston, hilary swank, seth macfarlane, katie holmes gibi isimler de bulunuyor.

3. terminatör 2: mahşer günü
filmin asıl hali 1 temmuz 1991 tarihinde vizyona girmişti. ancak terminatör 2: mahşer günü filmi 3 boyutlu olarak restore edilip tekrar vizyona giriyor. bol aksiyonlu gerek kan gerekse yeni teknolojilerin kullanıldığı bu 25 yıllık film 3 boyutlu halde yine restore edilmiş şekilde geliyor.

oyuncu kadrosunda başrolleri paylaşan linda hamilton, arnold schwarzenegger, edward furlong, robert patrick gibi isimlerin bulunduğu filmin yönetmen koltuğunda ise hatırladığınız gibi yönetmen koltuğunda james camaron oturduğu bu film 3 boyutlu halde tekrar bu hafta vizyona giriyor. 3 boyutlu terminatör 2 bu hafta vizyona girecek filmler listesinde tek yere sahip oluyor.

4. çılgın hırsız 3
pierre coffin’in yönetmen koltuğunda oturduğu müthiş seri çılgın hırsız için 3.film bu hafta vizyona giriyor. bu hafta yeniden izleyecileri ve dünyanın her yerinde bulunan seyircileriyle animasyon filmi çılgın hırsız tekrar buluşacak. gru ve minyonlarının suç dünyasında yaptığı hırsızlıkları ele alan film kötü olmanın ne kadar iyi hissettirdiğini konu alacak.

kaynak: https://www.buzzyseries.com/vizyona-girecek-filmler/
#7770
wallwasher temel olarak binaların veya bina tarzı alanların dış cephelerini aydınlatmak ve rengini değiştirmek için kullanılan ledlerdir. bu kullanım içerisinde çok fazla teknik alan vardır. bu teknik alanlar alanın genişliğine göre kullanılabilir. kullanım açısından son derece verimli çalışan bu ürünler avantaj sağlamaktadır.

wallwasher hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak veya satın almak için: http://www.ledavm.net/wallwasher-duvar-boyama
#7759
sözlüğe faydalı bir genel kültür başlığı olur kanaatindeyim.

• mevlânâ, dünyanın en büyük şairlerindendir. hele doğu-îslâm kültürünün özü sayılan mes-nevî’si ile islâm âleminde geniş etkileri olmuş, bizim tekke ve divan şiirimizin tasavvuf çığırını yüzyıllar boyu en çok o beslemiştir. fars diliyle yazılmış, altı ciltlik yirmi altı bin beyte yakın mesnevi, tasavvufun açıklanması yolunda, hikâyeler, semboller, öğütlerle örülü mistik-didaktik bir eserdir. ara sıra iran şairi ferided-din attar’ın (xii. yy.) mesnevilerinden de etki ve izler görülen, batı dillerinde de çevirileri bulunan bu koca eser, xvii. yy.’dan bu yana türkçe’ye altı kere çevrildi, birçok defalar şerhedildi

• mevlânâ’nın divan-ı kebir veya gazellerinin çoğunda mahlas olarak şems-i tebriz adını kullandığı için, divan-ı şems-i tebrizî diye adlandırılan divan’mda, gazeller (2000’den fazla) ve rubailer (1750’den fazla) bulunur. rubailerinden bazıları hasan ali yücel (1932, 107 rubai), asaf halet çelebi (1944, 276 rubai) ve abdülbaki gölpmarlı (1945, 210 rubaî) tarafından çevrilmişti • fihi mâ fih, mevlânâ’nın sözlerini derleyen, içinde hayatına ve devrine dair önemli bilgiler bulunan, baş tarafı arapça, gerisi farsça bir eserdir • mektubâfmda (mektuplar) 147 mektubu vardır

• mecâlis-i seb ‘a adlı içinde yedi vaiz bulunan kitabı da dahil mevlânâ’nın bütün eserleri mevlânâ celâleddin (1951), mevlânâ ‘dan sonra mevlevîlik (1953) adında iki de monografi çıkarmış olan abdülbaki gölpmarlı tarafından türkçeye çevrildi: mesnevi (1942-1946), divân-ı kebir (5 cilt, 1959, 1960), fihi mâ fih (1959), mektuplar (1953), rubailer (1964), mecâlis-i seb ‘a (yedi meclis, 1965)

• mevlânâ böylece hepsi de farsça beş eser bıraktı. farsça söylemesine rağmen, aslının türk olduğunu özellikle belirten mevlânâ’nın mes-«evf sinde ve divan-ı kebîr”inde yer yer türkçe kelimelere, farsça-türkçe karışım “mülemma” şiirlere de rastlanır • 700. ölüm yıldönümünde iki ciltlik bir mevlânâ bibliyografyası yayımlandı (1974, haz. mehmet önder).

kaynak: https://www.evvelcevap.com/biyografiler/
#5592
1) taboo

bir gemi taşımacılığı zinciri sahibi olan babasının ölüm haberini alan james keziah delaney, on iki yıl sonra, çalıntı 14 adet elmas ile birlikte afrika’dan londra’ya döner. öldüğü düşünülen delaney’in dönüşü, miras olarak kalan bir araziyi şimdiden satma planları yapan üvey kız kardeş ve onun kocasının planlarını bozar. james, babasının arsenik ile zehirlendiğini öğrendiğinde ise, artık düşmanları olduğuna inanarak intikam oyununa başlar. 9.5lik bir imdb puanına sahip olan dizi bu sene oldukça ses getirdi, eğer eski tarih dizilerini seviyorsanız kesinlikle önerimizdir.

2) 13 reasons why

dizi 2007’de piyasaya çıkan aynı isimli jay asher romanından uyarlama olarak intihar eden hannah baker’ın hikayesini işleyor. hannah ölümüne sebep olan kişilerin hatalarını intihar etmeden önce kasetlere kaydeder ve arkadaşının kapısına bırakır. 7 kaset, 13 yüzden oluşan kasetlerin her yüzünde bir numara bulunmaktadır. hannah’nın kurallarına göre kasetler sırasıyla dinlenmeli ve bittikten sonra kendisinden sonra bahsi geçen kişiye devredilmelidir. son zamanların açık ara en kaliteli dizilerden birisi diyebiliriz gerek oyunculuk gerek konu olarak aşırı derecede sürükleyici bir dizi.

3) sense8

işin içinde neflix olupta kötü olan dizi yoktur tabi ancak bu dizinin ayrı bir havası ve özelliği var.. dünya’nın birbirinden farklı yerlerinde 8 farklı kişi açıklanamayan bir sebeple birbirlerinin hafızalarına, zihinlerine, ana dillerine ve yeteneklerine sahip olurlar ve bu olağanüstü durumla mücadele ederken bir yandan da hayatta kalmaya çalışmaktadırlar. karakterler san francisco, mexico city, berlin, birleşik krallık, seoul, mumbai, nairobi ve chicago’da anlayacığınız üzere dünyanın farklı farklı coğrafyalarında yer almakta. diziyi özel kılan şey ise çekimlerinin stüdyoda değil birebir olarak o şehirlerde çekiliyor olması.

4) westworld

iki konuk ileri teknolojinin kullanıldığı bir eğlence parkında vahşi batı macerasına çıkar. parktaki insanlar robottur ve park roma, vahşi batı ve ortaçağ dönemlerine benzetilerek sahici bir hayat yaratmak amacıyla tasarlanmıştır.merkezi bilgisayar sistemi bozulunca robotlar zincirlerini koparır ve parkın iki konuğu robot bir silahşör tarafından takip edildiklerini fark eder. west world, yapay bilincin ortaya çıkması ve suçun geleceğiyle ilgili karanlık bir yolculuğu anlatmaktadır. son zamanların en iyi bilimkurgu dizisi diyebiliriz, izlerken beyniniz yanacak, sabrınız tükenecek ama olayları çözmek için izlemeyi bırakamayacaksınız ve sonunda kesinlikle iyi ki başlamışım diyeceksiniz.

5)blindspot

times meydanı’nda vücudu dövmelerle kaplı şekilde bulunan jane doe ve onu soruşturan fbi ekibini konu alan dizi, ilginç konusuyla dikkat çekiyor. hafızasını kaybetmiş jane doe’nun vücudundaki dövmelerin aslında birer suç haritası olduğunu keşfeden fbi ajanı kurt waller ile her dövmede birbirinden farklı maceraya atılacak olan dizinin başrolünde ise jaimie alexander ve sullivan stapleton‘ı izleyeceğiz. polisiye diziler hep aynı olur genelde ancak bu diziyi farklı kılan birşey var; "dövmeler". hepsi esrarengiz mesajlar taşıyan ve çözülmeyi bekleyen dövmeler..

6)into the badlands

derebeyler tarafından yönetilen bir ülkede, güçlü bir savaşçı ile genç bir adamın maceralı yolculuğunu anlatan into the badlands, dövüş sporlarından hoşlananların ilgisini çekecek türden. dizinin başrollerinde emily beecham, sarah bolger, orla brady gibi isimler yer alıyor. aksiyon severler için on numara 5 yıldız bir dizi. aksiyona doyuran dizi oldukça kaliteli dövüş sahnelerine sahip.

7)silicon valley

hbo’nun kara mizah türündeki yeni komedisi silicon valley; silikon vadisi’nde çalışan, içine kapalı asosyal bilgisayar programcısı richard ve onun beş arkadaşının öyküsünü anlatıyor. king of the hill isimli animasyon dizisinin yaratıcısı olarak bilinen yapımcı mike judge’ın imzası bulunan yapım, teknoloji dünyasındaki insanların başarıya ulaşabilmek için geçtiği yolları bir bir gösterme iddiasında! bilgisayara ve yazılıma ilgisi olanlar için oldukça eğlenceli ve güzel bir dizi.

kaynak: https://dizigeek.com/sagda-solda-dizi-arayanlar-icin-7-dizi-onerisi/
#4771
twitter en çok kullanılan sosyal medyalardan biri, peki bu sosyal medyayı nasıl daha etkili kullanabilir ve daha fazla etkileşim alabilirsiniz. işte size birkaç püf nokta.

– daha etkili twitter stratejisi oluşturmanın temeli her tweet veya mesaja, sadece teşekkür etmek için bile cevap vermelisiniz.
– bir tweet’i cevaplarken,..@kullanıcı adının önüne mutlaka konu ile ilgili bir sözcük ekleyin, böylece bunu diğer takipçileriniz ve onların takipçileri de görecektir.
– biliyorsunuz değil mi , twitter‘de tweetlerinizi illa 140 karakter yazma zorunluluğunuz yok. ölçümler gösteriyor ki 70-100 karakter arası olanlar daha çok cevaplanıyor.
– her konuda olduğu gibi , sosyal medyada da nicelik değil, nitelik önemlidir. takipçileriniz ile bir bağ kurmaya gayret edin. varsayalım 80.000 takipçiniz var ama hiçbiri sizinle iletişime geçmiyor, ne işinize yarayacak ?
– mümkün olduğu kadar kısa ve basit yazın. mutlaka bir görsel ile mesajınızı destekleyin. ölçümlere göre, resimli mesajlar diğerlerine oranla daha çok cevaplanıyor.
– hedef kitlenizi daha iyi tanımak için yazdığınız mesaj ve tweetlere linkler gömün sonra yaptığınız kontrollerde hangi takipçinizin hangi konuda linki incelediğini görebilirsiniz. böylece nokta atışı yaparak kitlenizin nelere ilgi duyduğunu anlayabilirsiniz.
– artık bir çok ölçümleme olanakları mevcut. buna göre hedef kitlenizin hangi gün , hangi zaman diliminde online olduğunu görebilirsiniz. böylece pazar sabahı saat 08.00 de hedef kitlenizin %10 online iken bir şey göndermek mantıklı olmaz değil mi ?

kaynak: http://www.somutmedya.com/daha-etkili-twitter-stratejisi-icin-oneriler/
#3020
kumsal düğün elbette ki düğün yapmak isteyen birçok kişinin hayalidir, güzeldir, sadedir, abartıya kaçmamaktır. şimdi gelin bide bu düğün için hangi renkleri seçebilirsiniz ona bakalım.

kumsal düğünü için düşünülebilecek renkler elbette turkuaz, somon, açık turuncu, sarı, açık mavi ve açık pembe tonlarıdır.

kumsal düğününüzün tamamlayıcı aksesuarları olan davetiye ve nikah şekerlerinizi ister deniz yıldızlarından ister farklı deniz kabuklarından ya da içi kum dolu cam şişelerden seçebilirsiniz.

üzerindeki hasır ipe minik deniz yıldızı bağlanmış bir davetiye ya da turkuaz tülün önüne yapıştırılmış büyük bir deniz yıldızı nikah şekeri birer fikir olabilir.

kaynak: https://www.gelinkizinruyasi.com/kumsalda-dugun/
#2830
başlığa bakınca endişe etmeyin.
dünya o kadar vicdansız insanlarla doldu ki, acımıyorlar, hatalı, defolu ürünleri insanların kullanımına sunuyorlar.

peki nedir bu hileler,

açıklayayım,

* kişiye özel sipariş verildiğini düşünüyorsunuz, kalıp alma, saç örnekleri, dizayn form doldurma işlemleri hepsi aynı sadece, yurt dışına gönderilmiyor, ofislerinde bulunan hazır kalıp protez saçları kafanıza ayarlayıp bir ay gibi kısa sürede uyguluyorlar. bir ay beklemeden de uygulama yaparlar ancak hazır kalıp saç olduğu belli olmaması için bir ay kadar bekliyor firma. oysa ki saçınız o anda çekmecede zaten.

hazır kalıp protez saç olduğunu nasıl anlarız.?

* kişiye özel sipariş bir ay gibi kısa bir sürede yapılamaz.
* hazır kalıp protez saçın alt yapısının arka bölümünde isminiz yazmaz. özel siparişte ise isminiz yazar. eğer bir protez saç kullanıcı iseniz, saçınızın arka bölümüne bakmanız yeterli olacaktır.

* özel saç ile hazır saç arasında ki fark çok fazladır. özel sipariş tamamen sizin kafa şeklinize, açıklık oranına göre, mevcut saç rengi ve özelliklerine göre yapılır. daha doğal bir görünüm elde edilir.

kaynak: http://www.protezsacsikayetleri.net/2017/06/protez-sac-hileleri.html
#2826
herhangi bir sebepten dolayı saç kaybına uğramış insanların kendilerini daha iyi hissetmeleri için uzman kişiler tarafından yaptırdıkları bir nevi cerrahi olmayan bir işlemdir. insanlar bu noktada geçici çözümler yerine kalıcı çözümleri tercih etmektedir. peruk, saç nakli ya da kısa süreli saç ekimleri insanları tatmin etmemektedir. bu nedenle son zamanlarda saç protezi sıklıkla tercih edilmektedir. protez saç uygulamasıyla sınırsız saç yoğunluğuna ulaşılabilmektedir.

protez saç tekniği, bıçak altına yatmadan cerrahi işlem gerektirmeden güvenilir bir şekilde saçlandırma tekniği olarak bilinir. en çok başvurulan yöntem olan “enjekte sistem” saçları incelmiş, seyrekleşmiş ve saçları ciddi oranda dökülmüş kişilerin kullanıma başvurduğu bir yöntemdir. bu uygulama 7’den 70’e herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir. bu sistemin yapımına başlanmadan önce saç yapısına ve kaybedilen bölgedeki duruma, saçın neden kaybedildiğine bakılmalıdır. kişiye özel bir işlem olduğundan hem bekleme süresi hem yapım aşaması süresi olarak birkaç ay beklemek gerekebilmektedir.

protez saçın yapıldığı yerleri çok iyi seçmek gerekir. protez saçın protez gibi durmaması önemli bir husustur. doğal gibi duran ve görünen protez saçlar daha çok tercih edilmektedir. protez saçın rengi deri rengine uyumlu olmalıdır. deri rengine uyumlu olmayan saçlar emanet gibi duracağından hoş bir görüntü yaratmaz. bu yüzden saç protezi yapan yerlerin her açıdan profesyonel hizmet vermesi gerekmektedir.

kaynak: https://www.sacprotezi.com/protez-sac-hakkinda-altin-ipuclari-ve-kullanimi/
#2783
osmanlılar matbaa ile çok eski zamanlardan beri tanışıktı. 15.yüzyılda osmanlıda matbaa yapılan şehirlere basmahane denirdi. ancak bu yerlerin işletmesi rum, ermeni ve yahudi osmanlıların elindeydi. basılan kitaplar da bu dillerde basılmaktaydı.

ilk arapça kitap 1514’de italya’nın fono kasabasında basılmıştır. hem arapça hem farsça kitaplar venedik, roma ve viyana’da basılmıştır. bu kitapları en çok tüccarlar ve misyonerler kullanmıştır. osmanlı sultanlarından 3. murat avrupa’da basılan arapça,farsça ve türkçe kitapların osmanlı imparatorluğunda satışını serbest bırakmıştır.

kaynak: https://www.istanbulofsetmatbaa.com/osmanli-turklerde-matbaanin-tarihcesi/
#2782
çoğu bebeğin ilk dişi ilk 4 ile 7. ay arasında çıkar ( nadiren de olsa 3. ayda ya da 12. ayda çıktığı görülebilmektedir)

ayda bir dişi çıkabilir ancak her zaman düzenli olmaz. ilk olarak alt ortada iki diş ve sonra üst ortada iki diş çıkar. daha sonra sağına ve soluna dişler gelir. düz bir sıra halinde çıkmaz ancak endişelenmeyin zamanla hepsi sıralı bir şekilde çıkmış olacaktır.

en son dişi (2. azı dişi) ağzının en arkasında üste ve altta çıkar ve bu genelde 2. yaşına denk gelir. bebeğinizin 3 yaşına gelmesiyle ağzında 20 adet dişi tamamlanmış olur ve bu dişler 6. yaşına gelip kalıcı dişleri gelmeye başlayıncaya kadar ağzında kalmalıdır.

bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir ?

uzmanlar diş çıkaran bebeklerde ateş, huzursuzluk ve ishalin ilişkisi olduğu konusunda hemfikir değillerdir. ne var ki çoğu aile bebekleri diş çıkardığında bazı huzursuzluklar yaşamaktadır. diş çıkaran bebeklerde görülen belirtiler şunlardır:

bebeğin salyasının akması ( yüzünü tahriş edebilmektedir)
dişetinin şişmesi ve hassasiyet
huysuzluk ve asabiyet
isırma davranışı
yiyecekleri reddetme
uyku problemleri

kaynak: https://www.harikabebek.com/bebeklerde-dis-cikarma/
#2746
karşısındakini susturacak biçimde ve çok konuşan, çenesi kuvvetli, geveze anlamına gelmektedir.
#2744
alın bakalım size kuralları yazayım da az kültürlenin daha karizma çıkın.

konuya yaklaşın

bir zamanlar ünlü fotojurnalist robert kapa’nın söylediği gibi, eğer fotoğraflarınız yeterince iyi değilse, konuya yeterince yakın değilsiniz demektir. burada bahsedilen, konuya birkaç adım daha yaklaşmanız gerektiğidir. kadrajınızı tam olarak dolduran konu, fotoğrafınızda israf edilmemiş alanların olduğunu gösterir. konuya daha yakın olmanız çok daha iyi portreler çekebilmeniz için de gereklidir.

her gün fotoğraf çekin

yeteneğinizi geliştirmek için devamlı pratik yapmalısınız. çekebildiğiniz kadar çok fotoğraf çekin, ne olduğu önemli değil. kameranızın arkasında saatler geçirin. teknik bilgileriniz geliştikçe, hikayelerinizi anlatabilme kabiliyetiniz de gelişir. başta nasıl bir tarz izleyeceğiniz konusunda kafanız karışmasın, bu zamanla ortaya çıkacak.

işığı izleyin

kameranızı kaldırmadan önce, ışığı takip edin, nereden geliyor, ne tarafı aydınlatıyor ve bunu bir avantaj olarak kullanın. ister güneş ışığı isterse bir lambadan geliyor olsun, bu ışık sizin fotoğrafınızı nasıl etkiler? işık, sahneyi ve nesneyi nasıl etkiliyor? bazı bölgeleri çok aydınlatıp bazı yerler gölgede mi kalıyor? tüm bunları bilmek ve doğru kullanmak, sıradan bir fotoğrafı sıradışı yapmak için faydalanılacak bilgilerdir.

izin isteyin

insanların fotoğrafını çekerken, bu özellikle farklı ülkelerde ve farklı kültürlerin arasındayken onlarla iletişim kurmak zor olabilir. bazı ülkelerde izin almadan fotoğraf çekmeniz çok yanlış ve eğer dikkatli olmazsanız çok sert tepkilerle karşılanabilir. bu nedenle her zaman izin almalısınız. pakistan’da bir grup çocuğun fotoğrafını çekmeye başlayan fotoğrafçı andrea francolini, çocukların kameraya bakmadıklarını, başlarını eğdiklerini ancak sonradan onlara gülümseyerek, tokalaşarak ve çektiği fotoğrafları kameranın arkasından onlara göstererek onlarla sıcak bir iletişim yakaladığını belirtmiştir.

flaşı gündüz de kullanın

kameranızın flaşını yalnızca akşamları ya da kapalı mekanlarda kullanmanız gerektiğini sanabilirsiniz ancak sadece bu anlarda değil, güneşin aşırı parlak olduğu ve çekeceğiniz konunun üzerinde sert gölgeler bıraktığı zamanlarda gerekli ışığı yaratabilmeniz için flaşınızı kullanarak uygun pozlama yapabilirsiniz.

iso

hangi iso değerini kullanacağınıza karar vermek için kendinize şu soruları sorun:

günün hangi saati fotoğraf çekiyorum? eğer gün ortası, dışarıda fotoğraf çekiyorsanız, çok düşük iso değerleri vermeniz yeterlidir. 100-200 gibi. eğer gece tripodsuz çekim yapıyorsanız iso değerinizi daha yüksek bir değere getirerek, sensöre daha fazla ışığın düşmesini sağlarsınız.

konu yeterince aydınlanır mı? eğer konu çok karanlıksa o zaman 800-1600 gibi yüksek iso değerlerin vermeniz gerekir.

fotoğrafınızda keskinlik ya da daha fazla hareket mi istiyorsunuz ? hareketli nesnelerin fotoğrafını çekmek için yüksek shutter seviyesinde çekim yapıyorsanız iso değerinizi de yükseltmeniz gerekir. aynı şekilde eğer düşük shutter seviyesinde daha flu resimler çekmek istiyorsanız daha düşük iso değerlerinde çekim yapmalısınız.

unutmayın ki iso değerini yükseltmeniz fotoğrafınızda grainleşmeye yol açar. bu nedenle eğer fotoğrafınızda dijital gürültü istemiyorsanız 3200

kaynak: https://www.milafotografcilik.com/fotograf-cekimi-kurallari/
123sonrakison