allahini seven defansa gelsin allahini seven defansa gelsin dördüncü kuşak yazar / 25 nisan 2020, cumartesi 20:11
28 entry 28 başlık 0 takip eden 0 takip edilen
#10966
lübnanı bulunduğu mevcut kriz ortamına ve ekonomik dar boğaza sokan beceriksiz lübnanlı aile. aynı zamanda kasasında 2 milyar dolar para bulunan türk telekomu 5 milyar dolar civarında bir para karşılığında 25 yıl boyunca işletme hakkı verilmiş ailedir. kurumun taşınmazlarını, altyapı kablolarını dahi söküp sattıktan sonra türk bankalarına taktıkları kredi borcu ile ülkeden ellerini kollarını sallayarak çıkmışlardır.

(bkz: 28 nisan 2020 lübnan olayları)
#10965
1975 yılındaki iç savaştan sonra görülen en büyük olaylar olduğu söyleniyor. virüsü falan umursamadan milyonların beyrut sokaklarında olduğu paylaşılıyor twitter'da. bankaları yakan göstericilerin üzerine ateş açıldığı ve hayatını kaybedenler olduğu yazılmış.

kaynak
f16
#10964
tam ismiyle f16 savaşan şahin. amerikalı havacılık firması lockheed martin tarafından üretilmiştir. 1978 yılında üretimine başlanmasına rağmen çağının çok ötesinde bir savaş uçağı olması sebebiyle günümüzde halen kullanılmatadır. yüksek manevra kabiliyeti diğer savaş uçaklarından ayrılan en önemli özelliğidir. 2.05 mach hıza kadar çıkabilmekte 2.5 ton mühimmat taşıyabilmektedir.
#10963
dünyayı kaplayan hava katmanlarından birisidir. deniz seviyesinden 20 kilometre yukarıda başlayıp 50 km yukarıda biter. ozon tabakasının bulunduğu katmandır. çok az değişkenliğe sahip olan sıcaklık akımları hava akımlarının son derece az olduğu bir tabaka olarak korunmasını sağlar.
#10962
ses hızı anlamına gelen kelime. genellikle havacılıkta uçakların hızını ifade etmek için kullanılır. deniz seviyesinde, 1 atm basınçta ve 15oc hava sıcaklığında 340 metre/saniyedir. 11.000 metre yükseklikte stratosfer sınırında ise 295 metre/saniye civarına düşer.
#10961
küçük kardeşi su27'nin uçak gemilerinde kullanılmak için tasarlanmış versiyonudur. aynı zamanda havada yakıt ikmali yapabilmesi ile de bilinir. 2.17 mach hızına kadar çıkabilen uçağın menzili 3000 kilometredir. 17.000 metre yükseliğe kadar çıkabilen uçağın uzunluğu 22 metre yüksekliği 6 metredir. 10 tondan fazla mühimmat taşıyabilmektedir.
#10960
20 yaş altı suriyelinin polis kontrolünden kaçmasından dolayı polis tarafından vurulmasıdır. şahış bazı kaynaklara göre bacağından vurularak etkisiz hale getirilmek istenirken kalbinden vurulmuştur.

kaynak
f18
#10959
tam ismi ile mcdonnell douglas f/a-18 hornet. 1982 yılında üretilmeye başlanmış savaş uçağıdır. 1997 yılından beri havacılık şirketi boeing tarafından üretilmektedir.

(bkz: su33)
(bkz: f16)
(bkz: f35)
ufo
#10958
tanımlanamayan uçan cisim*. genellikle dünya dışı yaşam taşıdığı iddia edilen araçlar için kullanılsa da aslında ne olduğu tanımlanamayan bütün uçan cisimler için kullanılması daha doğrudur. modern tanımlaması 1950'li yıllardan sonra sık sık raporlanması ile hayatımıza girmiştir.
#10957
abd savunma bakanlığı ve genelkurmay başkanlığının kısaca abd ordusunun genel adıdır. askeri işlerle alakalı tüm işler bu kurum kapsamında ele alınır. merkezi washington eyaletinde bulunan kurum adını bulunduğu merkezdeki binanın şeklinden alır. dünyanın en büyük resmi binalarından birisidir.
#10956
pentagonun yeni ufo görüntüleri yayınlaması olayıdır. görüntülere göre son derece hızlı hareket eden ve ne olduğu bilinmeyen bir uçan cisim görüntüleri 2015 yılında kaydedilmiş. görüntülerin f18 pilotları tarafından çekildiği açıklanmış.

kaynak
#10865
türk karikatürist. penguen dergisinin gelen kutusunda başlayan kariyerine uykusuz ile devam etmektedir. anan hariç de ve darbe şakşakcılığı karikatürleri internette en çok paylaşılan karikatürler arasındadır.
(galeri: 139)
#10864
penguen dergisinde başladığı kariyerine uykusuz dergisini kurarak devam eden karikatürist. aynı zamanda diş hekimidir. ilk çıktığı zamanlardan beri kendini karikatür konusunda sürekli geliştirerek türk mizah dünyası duayenlerinden biri olarak anılmaya artık hak kazanmıştır.
(galeri: 138)
#10863
uğur gürsoy ve barış uygur başta olmak üzere bir grup karikatüristin leman'dan ayrılarak kurduğu mizah dergisi. bünyesinde yiğit özgür , memo tembelçizer, ersin karabulut olmak üzere bir çok usta ismin yanı sıra özer aydoğan gibi kaliteli karikatüristlerde bulunur. bir dönem umut sarıkaya'da dergi bünyesinde çalışmıştır.
#10862
türk karikatürist. uykusuz isimli karikatür dergisinde çizerlik yapmaktadır. türkçeye kazandırdığı bir çok kelime ve insanı altına işetecek kadar çok güldüren karikatürleri ile tanınmaktadır.

(bkz: tişikkirlir sipirmin)
(bkz: bak şurdan siktir git)
(bkz: memintolar da tombiktoymuş)
#10861
fizik ve kimya ağırlıklı bir mühendislik türü. malzeme olmadan mühendislik olmaz sloganına sahip bölüm seramik, metal, polimer ve kompozit malzemeler üzerine çalışma yürüten bir mühendislik alanıdır. türkiye'de iş imkanı az bulunmakla beraber bir çok teknoloji şirketi türkiye'den mühendisleri kafalayıp yurt dışına kaçırmaktadır.
#10860
psyonix şirketi tarafından 2015 yılında piyasaya sürülmüş bilgisayar oyunu. arabalarla oynanan futbol olarak özetlenebilecek oyunun hali hazırda 35 milyondan fazla kullanıcısı var. an itibariyle steam fiyatı 31tl'dir.
#10859
mühendislik çizimleri için kullanılan bir çizim programı. sanayi makineleri tasarımı başta olmak üzere her türlü tasarım için kullanılabilir. lisansı pahalı olmasına rağmen en çok tercih edilen tasarım programıdır.
#10858
internet üzerinden ticaret yürüten ve sektöre giriş yapmayı planlayan insanların toplandığı platform. bir çok teknik konuda uzmanından hizmetler alabileceğiniz gibi aynı zamanda kodlama ve tasarım öğrenmek isteyen insanlarında uğrak noktası.
#10857
ankara büyükşehir belediye başkanı mansur yavaş tarafından kronik hasta, yaşlı ve ihtiyaç sahiplerine iftar yardımı yapılmasını sağlayan website. bugüne kadar yaklaşık 16.000 vatandaşa yardım ulaştırılmış. son derece uygun fiyata siz de söz konusu yardıma katkıda bulunabilirsiniz.
12sonrakison