1
#10778
okul çağına gelen çocuklarda meydana gelen durumdur. çocuk, okula gitmemek için türlü türlü bahaneler uydurur ve bu durum önlem alınmazsa ileride ciddi problemlere neden olabilir. fiziksel belirtileri; karın ağrısı, baş ağrısı ve aşırı stresdir. psikolojik olarak çocuğun altından kalkması güç sorunlara neden olabilir. günümüz çocuklarında ise okula başlamanın yaşı iyice düşürüldüğü için daha fazla meydana gelmektedir.

(bkz: okul korkusu)
1
#10777
en geç 2030 yılına kadar 7 ila 7.5 arasında gerçekleşmesi beklenen depremdir. en son 1999 yılında gerçekleşen gölcük depreminden sonra fay hattındaki gerilimin batıya doğru kaydığı bilinmektedir. bu durumda kaçınılmaz deprem 10 yıl içerisinde gerçekleşecektir. ancak bunun için hiçbir önlem alınmaması ve birkaç yıl sonra görüştüğümüz, konuştuğumuz binlerce insanın ölecek olması trajikomik bir durumdur. depremin değil de binaların öldürdüğünü, öldüğümüz zaman öğreneceğiz herhalde.

(bkz: 17 ağustos 1999 gölcük depremi)
1
#10776
5 yıl öncesinin değerlerine bakarak iç çektiren durumdur. zamanında dolar 1.50 bandında seyrederken euro 2 tl'yi dahi görmemişti. ancak şimdi polonya'nın dandik zloti'si bile 1.55 tl'dir. ancak soran olursa "ehonomi çok eyi yauvvv" demeye devam edelim. eskiden batum'a gidip üç beş liraya almadık şey bırakılmazdı. şimdi lari bile türk lirasından daha değerlidir.
1
#10775
hayatın koşuşturması içerisinde yenik düşmüş insanlar için kullanılan bir tabirdir. ekmek parası kazanmak, iyi bir eğitim alabilmek, insanca yaşayabilmek için mücadele etmek gerekir. bazen bu mücadelenin bir sonuca ulaşmayacağına inanan insanlar, mücadele etmekten vazgeçer. tıpkı hatay'da "çocuklarım aç" diyerek kendini yakan vatandaşımız gibi. kimsenin yorulmamasını umut ediyorum.

(bkz: çocuklarım aç diyerek kendini yakan baba)
1
#10774
ahmet kaya'nın hep sonradan isimli parçasının en güzel sözü olarak nitelendirilebilecek bir söz. aynı zamanda oldukça derin bir anlamı bulunmaktadır. ayrı dünyaların insanları olanlar için oldukça yakışır bir sözdür. bazen de savaşmaya gücü olmayan bir erkeğin bir hatun kişisine söyleyebileceği bir sözdür. insanı ağlatır.


(bkz: ağlatan sözler)
1
#10773
öncelikle insan dediğim için özür diliyorum. böylelerini o ambülansın içinde yakıp yok etmek gerekir. nasıl ki insanların hayatını siklerine takmıyorlarsa aynı zamanda gerçekten ambülansa ihtiyacı olan insanları da meşgul etmekte ve trafiğin anasını ağlatmaktadır. işin kötü yanı, insanların ambülanslar hakkındaki algılarını da olumsuz yönde değiştirmektedir.

tanım: ulaşmaları gereken yerlere birkaç dakika erken varabilmek için insan hayatını hiçe sayan insan tipi.haber için.
1
#10772
bizim gibi fakir insanların asla yapamayacağı eylemdir. eğer günde 10 bin dolar falan kazanmıyorsanız sizin için hayalden öteye geçemeyecek bir durumdur. ancak yapanlar da yok değil. mesela bir milletvekili iseniz, işinize ya da istediğiniz herhangi bir yere özel jetinizle gidebilirsiniz. sadece binlerce doları bu jetin yakıtı için çarçur edebilirsiniz. biz fakirler 142e'ye devam.
1
#10771
türkçeye kabaca "güç bankası" olarak çevrilebilecek bir harikalar ürünüdür. priz bulunmayan yerlerde sıklıkla ihtiyaç duyulan bu cihaz, daha önceden güç kaynağına takılarak enerji depolar ve bu enerji daha sonrasında kullanılabilir. 3, 5, 7, ve 10 bin mah gibi depolama seçenekleri bulunmaktadır ve bir cihazı kabaca iki defa doldurabilecek kadar kapasiteye sahiptir. allah yapandan razı olsun diyorum.
1
#10770
her ulke ve kültürde farklilik gostermeden orrak olan ölçüler. 90 60 90 vücut ölçüleri de bunlardan biri.

(bkz: güzellik ölçüleri )
1
#10769
popüler kültür ve tuketim toplumunun ustalıkla işlendiği mutlaka izlenmesi gereken filmlerden birisi.

(bkz: brad pitt)
1
#10768
9. serisinin çıkması ile artik bıktırmış film. artık yakasının salınması gerekiyor çünkü gına geldi.
1
#10767
la casa de papel dizisinin tokyo karakteri. pek yapımda yer almış ancak asıl popülerliğini bu diziye borclu.

(bkz: tokyo)
1
#10766
alex pina tarafından yapılan ve hayli ilginç olan bir netflix dizisi. son donemlerin en popüler yapımlarından birisi.

(bkz: netflix)
1
#10765
la casa de papel dizisinden herkesin profesör lakabı ile tanıdığı son derece yetenekli oyuncu.

(bkz: la casa de papel)
1
#10764
son yıllarda her şeyin edebiyatının yapilmasi neticesinde ortaya çıkmış edebiyat türü. tabii ki boku da çıkmadı değil.

(bkz: twitter)
ilkönceki12345678sonrakison
galeri (1) 46 yok olan