1
#12011
50 sene yemeden, içmeden, giymeden altın biriktiren teyzedir. "bir kilo et yemedim. kiracılarımdan aldığım parayla 40 tane cumhuriyet altını aldım. ev sattım, tarla sattım altın aldım. aylıklarımdan artırıp yine altın aldım. çarıkla gezdim, bir eteği 20 senedir giydim. canımın istediğini yiyip canımın istediğini giymedim. böyle böyle biriktirdim" diye konuşan 80 yaşındaki teyzenin altınları ne yapacağı merak konusu.
1
#12010
metehan tarafından kurulmuş olan türk ordusunun kara kuvvetlerinin 2229. yıl dönümü kutlu olsun.

kaynak
1
#12009
kafasına yediği keleş mermisinin dahi yıkamadığı ibo'nun habere göre üçüncü kez nikah masasına oturabilir. 68 yaşında, 7 çocuk 9 torun sahibi tatlıses'in üçüncü kez nikah masasına oturup oturmayacağı merak konusu oldu.

kaynak
1
#12008
katiyen eğitilmez insanların yaptıkları eylem. yarın ne olacağı belli değilken 1 - 27 haziran tarihleri arasında; 93 bin 704 kredili satış işlemi gerçekleşmiş. geçen yıl aynı tarih aralığında satılan konut satışı ise 6 bin 658 idi. kredili satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1407 oranında arttı.

kaynak
1
#12007
avusturya'nın başkenti viyana’da 24 haziran’da “kadına şiddet durdurulsun” eylemine kendisine “ülkücü”, “bozkurtçu” ve “erdoğancı” diyen bir grup saldırdı. saldırı nedeniyle sığındıkları ve halk arasında “işgal binası” olarak bilinen 'ernst kirchweger haus’ta (ekh) saatlerce yardım bekledi. saldırganların ise bina önünde bekledi.

kaynak
1
#12006
400'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi gelmesidir.

tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası ile bazı muhtelif ürünleri kapsayan 400'ün üzerinde ürün için 30 eylül'e kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20'ye kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.”

kaynak
1
#12005
ingiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog. bilgisayar biliminin kurucusu sayılır. ikinci dünya savaşı sırasında almanların şifreleme sistemi enigma kodunu kırarak savaşın bütün seyrini değiştirmiştir.
2
#12004
türk şair, romancı, deneme yazarı, edebiyat tarihçisi, siyasetçi ve akademisyendir. cumhuriyet jenerasyonunun ilk öğretmenlerindendir. , yirmi beş senenin mısraları” adı altında beş yazılık deneme serisi ile bütün kariyerini özetlemiştir.
1
#12003
türkiye cumhuriyeti devletinin ilk bilim kadınlarındandır. aynı zaman ilk kadın dekanı ünvanının sahibidir. eski bakanlardan siyasetçi ali mukbil gökdoğan'ın eşi, ilk kadın keman profesörü gönül gökdoğan’ın annesidir.
1
#12002
alman motor tasarımcısı ve sanayici. ilk mercedes otomobilini tasarlayan kişidir. tiger i ve tiger ii ağır tankları da dahil olmak üzere tank motorları üretiminde aktif rol almıştır.
1
#12001
kırım savaşı'nda rus ordusu'nun tuna'yı geçerek silistre'yi kuşatmasıyla başlayan, ön çatışmalar dışında 41 gün boyunca devam eden kuşatma sonucunda rus ordusu'nun geri çekilmesiyle sonuçlanan kuşatmadır. osmanlının kazandığı son savaş olarak kayıtlara geçmiştir.
1
#12000
okumuşun safı da bir başka oluyor dedirtir. gazi üniversitesi’nde matematiksel fizik anabilim dalı profesörü özlem y., ‘sende büyü var’ diyen bir falcıya 100 bin lira kaptırdı. parayı gönderdikten sonra hoca bir ferahlama hissetmiş.

kaynak
1
#11998
sağlık bakanı fahrettin koca tarafından açıklanmıştır. açıklanan verilere göre bugün yapılan 45213 test ile 1372 yeni vaka tespiti yapılmış. 1984 kişi sağlığına kavuşurken 17 yurttaşımız maalesef hayatını kaybetmiştir.

kaynak
1
#11997
izmir büyükşehir belediye başkanı tunç soyer’in duyurmuş olduğu projedir. soyer, "devlet ücretsiz maske dağıtamadı, biz 6 milyon 750 bin maskeyi izmirlilere ücretsiz ulaştırdık. salgın sırasında 180 bine yakın aileye sosyal yardım ulaştırdık. bir yandan da büyük projelere devam ettik. böyle bir dönemde metro projesi için 75 milyon euro düşük faizli kredi bulduk ve tüm hızıyla projeye devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

kaynak
1
#11996
kendi bahçesine belediye beton dökmedi diye 30 yıldır yapılmayan yolu yapan belediyenin yolunu bozan kadındır. inşallah oranın bütün tamir ve personel masraflarını çatır çatır alır belediye.

kaynak
ilkönceki123456789sonrakison